Blog Layout

Paulina Bohdanowicz • March 12, 2019

Dzbanecznik i zgubny nektar

Co Alkohol ma wspólnego z owadożerną rośliną? 

Słyszałeś kiedyś o dzbaneczniku? Jest to mięsożerna roślina, występująca w Azji Południowo-Wschodniej, która żywi się głównie owadami. Wygląda ona trochę jak dzban i jest wypełniona pięknie pachnącym nektarem, który na owady działa jak miód na pszczoły.

Wyobraź sobie, że idziesz ulicą i nagle dociera do Ciebie zapach pieczonych pączków. Jest on tak intensywny, że aż czujesz smak ciepłego pączka i stwierdzasz, że musisz znaleźć źródło tego zapachu. Dokładnie tak samo dzbanecznik działa na owady. 


Nektar dzbanecznika pachnie i wygląda tak cudownie, że owad nie może się powstrzymać przed jego skosztowaniem. Wlatuje do środka, ląduje i zaczyna pić. Cudowny posiłek smakuje bosko, a owad jest tak pochłonięty jego spożywaniem, że nie zauważa nawet, że stoi na pochyłej powierzchni, pokrytej miniaturowymi włoskami, które rosną tylko w jednym kierunku: w dół. Nie czuje też, że powoli zaczyna zjeżdżać.

Grawitacja, niekończąca się ilość nektaru i kierunek, w którym się ześlizguje, prowadzą coraz głębiej w otchłań pułapki. Owad w końcu orientuje się, że robi się coraz ciemniej i że chyba zjechał trochę za daleko. Ale ma przecież skrzydła! W każdej chwili może odlecieć. Jeszcze tylko kilka łyczków – nektar jest tak smaczny. Niestety, ten posiłek ma swoją cenę!

Nasz bohater owad jest tak zajęty bankietem, że ledwo zauważa, że światło dnia jest teraz bardziej odległe i że zanurza się w coraz większej ciemności. Kątem oka widzi, że wokół niego i na dnie pływają truchła innych owadów. Ale przecież on ma pełną kontrolę i gdy tylko zechce, wyleci bezpiecznie z dzbanka. Przynajmniej tak mu się wydaje, dopóki nie podejmuje takiej próby. 

Nagle okazuje się, że obżarł się tak bardzo, że waży dwa razy więcej, a skrzydła i nogi ma oblepione nektarem. Im mocniej się szarpie, tym głębiej się zanurza. Ściany rośliny są śliskie i teraz już wydają się praktycznie pionowe. Nawet miniaturowe włoski zniknęły, nie ma się czego chwycić. Owad dołącza do swoich pływających na dnie towarzyszy.

Czy zauważasz już podobieństwo nektaru do alkoholu, a owada do osoby pijącej?

Weźmy osoby nastoletnie. To takie owady, które poczuły wabiący zapach rośliny i dopiero jej skosztowały. Nastolatkowie piją coraz więcej i z wiekiem coraz bardziej rozsmakowują się w alkoholu.

Jako dorośli piją w większości regularnie i doskonale funkcjonują w życiu codziennym. Robią kariery, mają rodziny, uprawiają sporty. Gdy widzą zdegenerowanego alkoholika, tłumaczą sobie, że im się takie coś nie przytrafi, bo kontrolują swoje picie. 

Większość pijących tak myśli – że zachowują kontrolę i że mogą wylecieć z metaforycznego dzbanecznika w każdej chwili. Często okazuje się jednak, że niepostrzeżenie wpadli w sidła uzależnienia, z którego nie tak łatwo się wydostać.

Być może zadajesz sobie pytanie, czy nie możesz mieć jednego i drugiego. Skosztować nektaru z umiarem i w każdej chwili mieć opcję odfrunięcia. Przecież z alkoholem jest inaczej niż ze zgubnym dzbanecznikiem – tu wszystko zależy od Ciebie. 

Być może uda Ci się narzucić samodyscyplinę i monitorować to, ile pijesz. Wiele osób tak robi. Może myślisz sobie, że bezpowrotnie minęły już czasy, kiedy jako student piłeś bez opamiętania. Teraz, po założeniu rodziny i znalezieniu odpowiedzialnej pracy, potrafiłeś się zresetować do „normalnego picia”. 

Pamiętaj jednak, że wszyscy lekarze i eksperci do spraw alkoholu zgadzają się co do jednego – jeśli pijesz regularnie, w Twoim mózgu zachodzą bardzo subtelne zmiany, zwiększające tolerancję na alkohol i obniżające przyjemność odczuwaną niegdyś przy mniejszych dawkach. Zdolność Twojego mózgu do samokontroli redukuje się małymi, niezauważalnymi niemal krokami, a Ty stajesz się osobą uzależnioną. 


Historia o owadzie i dzbaneczniku to tylko zwykła metafora, ale nie da się ukryć, że podobieństwa są uderzające. 
  • Czy bezdomny pijak nie reprezentuje martwych owadów na dole dzbanecznika? 
  • Czy młodzi ludzie, eksperymentujący z alkoholem nie kojarzą Ci się z owadami lądującymi na skraju owadożernej rośliny i pragnącymi posmakować tego zgubnego nektaru? 
Analogia jest niezwykle trafna, bo pomaga nam zrozumieć nie tylko świadome przekonania dotyczące uzależnienia, które przecież zna prawie każdy i prawie każdy się z nimi zgadza (np. z tym, że alkohol początkowo wydaje się kuszący, ale im więcej pijemy, tym większe jest ryzyko, że wpadniemy w jego pułapkę). 

Ona przede wszystkim wspiera zmianę przekonań, które zepchnęliśmy w głąb naszej podświadomości (np. takich, że historia bezdomnego pijaka nigdy nam się nie przytrafi lub że już jesteśmy uzależnieni). I właśnie to świadczy o jej sile.

Czy Ty też widzisz opisane tu podobieństwo? Być może dzięki niemu dostrzegłeś coś, czego wcześniej nie widziałeś w swoim życiu? A może znasz kogoś, kto powinien usłyszeć historię o zgubnym nektarze? Podziel się swoimi spostrzeżeniami.
 


Źródła: 
Anne Grace, Obnażony umysł (oryg. Naked Mind).
Allen Carr, Prosta metoda jak skutecznie kontrolować alkohol (oryg. The Easy Way to Control Alcohol). 



By Paulina Bohdanowicz July 4, 2024
Czy wiesz, że alkohol spowalnia i obciąża funkcjonowanie wszystkich narządów? Konsekwencje regularnego picia są powszechnie znane: niski poziom energii, bóle głowy, rozdrażnienie nadwaga – te są łatwo zauważalne. Te niebezpieczne natomiast, bywają bardziej subtelne i często długo nieodczuwalne. Niezależnie od tego, jak wieczorny drink (lub dwa) odbijają się na Twoim codziennym samopoczuciu, przyjrzyj się pozytywnym zmianom, które zachodzą w nas, gdy na jakiś czas zupełnie odstawimy alkohol. Świadomość tego, co się dzieje, może pomóc Ci zdecydować, czy chcesz utrwalać w sobie nawyk picia większych ilości alkoholu, czy może jednak spróbować czegoś nowego. 
stres paulinabohdanowicz alkohol pułapka relaks iluzja alkoholizm uzależnienie wiedza
By Paulina Bohdanowicz January 17, 2024
Czy w momentach stresu zdarza Ci się sięgnąć po alkohol? Chwilowo to rozwiązanie może wydawać się skuteczne, jednak długoterminowo miewa ono odwrotny skutek.
Paulina Bohdanowicz psychologia alkohol uzależnienie wspomnienia pamięć abstynencja alkoholizm
By Paulina Bohdanowicz July 20, 2023
Dlaczego pomimo świadomości szkód, jakie alkohol wyrządza nam i innym, nadal go pożądamy i o nim fantazjujemy?
Share by: